Antetli Kağıt Nedir? Antetli Kağıt tasarımı Neden Önemli?

Günümüzün hızlı rekabet ortamında ister mal isterseniz de hizmet satın, en fazla dikkat edilmesi gereken nokta hedef kitlenizin gözündeki konumunuzdur. Bu kitlenin gözünde profesyonel ve kurumsal bir duruşunuz varsa bu sizi rakiplerinize göre daha ileri taşıyacak önemli bir kıstastır.

Genel olarak firmaların kurumsallığı ve profesyonelliği açısından birçok kimse ağırlıkla markanın şirketi temsil ettiğini düşünme yanılgısındadır. Marka firmayı temsil etmekte önemli bir araç olsa da diğer bazı araçlar ile de markanız desteklenmek zorundadır. Bu araçların başında kullanmış olduğunuz antetli kağıtlar gelmektedir.

Antetli kağıtlar, firmanın markası kadar önemlidir. Çünkü hem firmayı temsil eder hem de potansiyel müşterilere firma hakkında ilk izlenimi oluşturur. Unutulmamalıdır ki antetli kağıtlarınız şirketinizin pazarlama, satış yanı sıra iletişim stratejileri hakkında insanlara fikir verir. Kötü bir antetli kağıt tasarımı insanların sizin yapmakta olduğunuz işinizde yetkin olmadığınızı düşünmelerine kolayca sebebiyet verebilir.

Ancak sadece antetli kağıtlarınız değil, şirketinizde kullanmış olduğunuz tüm matbu evraklarınız yani zarflarınızdan faturalarınıza, not defterlerinizden kartvizitlerinize kadar hepsi büyük önem taşır.

Antetli kağıt; bir şirketin tüm dış yazışmalarında kullandığı, şirketin logosu yanı sıra iletişim bilgilerinin de yer aldığı resmi bir evraktır. Standart bir antetli kağıt A4 boyutundadır ve bunlara uygun zarfları da bulunur.

Antetli kağıtlarda kullanılan kağıdın rengi, ağırlığı yani genel şekli şirketin tercihine bağlıdır. Şirketin marka yüzü olmasına katkısı açısından antetli kağıt tasarımı süreci çok önemlidir.

Antetli kağıt hazırlama sürecinde çoğunlukla Adobe Illustrator (AI) programı kullanılmaktadır. AI, vektörel grafik görüntüler oluşturan ve bu görüntülerin kolay düzenlenmesine olanak sağlayan bir programdır.

Tasarım programlarında vektörel görüntü elde etmek önemlidir. Çünkü vektörel görüntülü çizimlerde kalite kaybı yaşanmadan sonsuz şekilde büyütülebilir. Bu özelliği sayesinde yüksek kalitede basılabilen küçük boyutlu dosyalar elde edilir.

Ilustrator, yüksek kalite çıktılarında elde edildiği esnek bir program olması sebebi ile tasarım yapımında sıklıkla tercih edilir. Abode’nin bir programı olması sebebi ile de diğer Adobe programları ile uyumlu çalışır.

Başarılı bir antetli kağıt tasarımı, markanızın başarısına önemli katkı sağlar. Çünkü standart boş bir kağıt ile gönderilecek mesaj ile yaratıcı, şık ve güzel hazırlanmış bir antetliği kağıt ile gönderilen mesaj arasında çok büyük fark olacaktır.

Geleneksel bir antetli kağıt tasarımında sayfanın üst kısmında şirketin logosu yer alır. Logo kağıdın odak noktasındadır. Altta ise firmanın iletişim bilgileri bulunur. Antetli kağıtların tasarımında ayrıntıları doğru şekilde kullanmak da çok önemlidir. Bir antetli kağıdın tasarımında;

  • Doğru kağıdın seçilmesi önemlidir. Antetli kağıt için kullanılacak kağıdın renginden ağırlığına veya boyutuna kadar sizin kurumsal kimliğinizi yansıtması gerekir.
  • Çok karmaşık tasarımlar, karşı tarafın kafasını karıştırabilir. Bu sebeple şık ve farklı olması yanı sıra basit olması da önemlidir.
  • Antetli kağıt hazırlama sürecinde tasarımda doğru bilgilerin yer almasına özellikle dikkat etmelisiniz. Çünkü her ayrıntıyı antetli kağıda eklemek kağıtlarınızda gereksiz yer kullanımı ve karmaşaya neden olacaktır.
  • Her ortamda kullanılacak tasarımlar yapılmasına dikkat etmelisiniz. Antetli kağıtlarınızı matbu olduğu kadar dijital ortamda da kullanacağınız için tasarımların buna uygun olması gereklidir.
  • Antetli kağıdınız markanızı yani kurumunuzu temsil etmelidir. Sadece logo ile değil şirketin fontları, rengi de antetli kağıdınızda tam bir bütün halinde kullanılmalıdır.
  • Tasarımda doğru bir konumlandırma ve renk kullanımı olmalıdır. Doğru konumlandırılmış ve doğru renkler kullanılmış bir antetli kağıt, herkes için dikkat çekici bir unsurdur. Ancak bunun tersinde ise firmanın ciddiyetini ve profesyonelliğini bozan bir faktör durumuna gelir.

Standart bir antetli kağıt tasarımı A4 kağıdı ölçülerine göre yapılandırılır. Yani 297 mm boyutunda, 210 mm genişliğindedir.

Antetliği kağıt tasarımında bilgilerin konumlandırılması sürecinde yani kenar boşluklarında zorunlu bir kural yoktur. Ancak sıklıkla üst ve yanlarda 10 veya 15 mm altta ise 7 mm’lik boşluk tercih edilmektedir.

A4 yanı sıra A5 ebatlarında da antetli kağıt tasarımı yapılabilinmektedir. Kağıt ağırlığı ise 80, 90 veya 110 gr’a kadar olabilmektedir. Kuşe veya 1.hamur kağıt da sıklıkla tercih edilen kağıt türüdür.

Antetli kağıt hazırlama sürecinde birçok farklı kriterler etkin olmaktadır. Bu da antetli kağıt tasarım fiyatlarını değiştirmektedir.

İyi bir antetli kağıt sizin için pazarlama fırsatıdır. Markanızın kişiler ile etkileşime girmesini sağlayarak kelimelerinizde dolayısı ile size inanırlılık verir.

NELER

YAPIYORUZ

?